2009 Roadkillers Race Results



Jacksonville Bank Marathon
December 20, 2009, Jacksonville, Fla.

Daniel McCarthy 2:52:13, 1st age group! (14th overall)
Boston Marathon Qualifier!

Jeremy Davidson 2:55:36, 2nd age group (17th overall)
Boston Marathon Qualifier!

Danny Fritz 3:07:04, 9th age group (40th overall)
Boston Marathon Qualifier!

Elliott Strouse 3:29:06, 3rd age group (148th overall)
Sara Van Meter 3:32:47, 3rd age group (175th overall)
Boston Marathon Qualifier!

BJ Sellers 3:46:55, 31st age group (273rd overall)


Jacksonville Bank Half-Marathon
December 20, 2009, Jacksonville, Fla.

Jason Van Meter 1:38:35, 9th age group (115th overall)

Jingle Bell 5K Run for Arthritis
December 19, 2009, Orlando, Fla.

April Darrow 21:04, 3rd overall female!

5th Annual Stonewood Grill Holiday Classic 5K
December 12, 2009, Ormond Beach, Fla.

April Darrow 20:55, 1st age group! (31st overall)

Ed Root Memorial 10K
December 5, 2009, New Smyrna Beach, Fla.

April Darrow 45:19, 2nd age group (18th overall)
Wade Compton 50:04, 2nd age group (35th overall)


OUC Half-Marathon
December 5, 2009, Orlando, Fla.

James Masters 1:29:08, 1st age group! (62nd overall)
Mark Newman 1:30:17, 14th age group (68th overall)
Mike Baron 1:32:11, 2nd age group (86th overall)
Michael Scures 1:32:18, 7th age group (90th overall)
BJ Sellers 1:32:39, 12th age group (95th overall)


25th Anniversary Thanksgiving 10-Mile Race
November 26, 2009, DeLand, Fla.

Daniel McCarthy 1:01:09, 2nd age group (4th overall)
Mark Newman 1:06:05, 6th age group (14th overall)
Jason Van Meter 1:17:11, 18th age group (74th overall)
Sara Van Meter 1:17:11, 3rd age group (75th overall)
William Smith, 1:25:58, 4th age group (150th overall)

25th Anniversary Thanksgiving 5K Race
November 26, 2009, DeLand, Fla.

James Masters 18:52, 1st age group! (10th overall)
April Darrow 21:07,
1st age group! (31st overall)
Dennis West 25:26, 10th age group (127th overall)

Harvest Time 5K
November 21, 2009, Lake Mary, Fla.

Mark Weghorst 17:17, 1st overall!
April Darrow 21:14, 1st overall female!
Bob Darrow 23:29, 2nd age group (18th overall)

36th Annual Paul DeBruyn 30K
November 15, 2009, New Smyrna Beach, Fla.

Daniel McCarthy 1:59:06, 2nd overall!
Mark Newman 2:10:47, 2nd age group (7th overall)
Sara Van Meter 2:28:54,
Female Masters Champion! (14th overall)
Jason Van Meter 2:34:07, 4th age group (21st overall)

Florida Hospital Celebration Health Founders Day 10K
November 15, 2009, Celebration, Fla.

Mike Baron 43:09, 3rd age group (88th overall)

Baldwin Park Half-Marathon*
November 14, 2009, Orlando, Fla.

Michael Scures 1:34:53, 2nd age group (7th overall)

* Note: race was advertised as Half-Marathon; runners reported 14.2 miles at the finish.

4th Annual Avalon Husky Trot 5K
November 14, 2009, Orlando, Fla.

April Darrow 21:17, 1st overall female!

Palmer College Paint the Towne 5K
November 8, 2009, Daytona Beach, Fla.

Jim Masters 19:30, 1st age group! (13th overall)

Daytona Beach Half-Marathon
November 1, 2009, Daytona Beach, Fla.

Daniel McCarthy 1:23:30, 1st age group! (6th overall)
Mike Baron 1:34:16,
1st age group! (25th overall)
Diana Hampel 1:40:42, 2nd age group (57th overall)
Sara Van Meter 1:50:23, 4th age group (122nd overall)

Crimeline Inaugural Trick or Trot 5K
October 31, 2009, Sanford, Fla.

April Darrow 21:42, 1st overall female!

The Twilight Zone Tower of Terror 13K
October 24, 2009, Lake Buena Vista, Fla.

Mark Newman 52:41, 6th age group (35th overall)

Nationwide Better Health Columbus Half-Marathon
October 18, 2009, Columbus, Ohio

Danny Fritz 1:24:23, 15th age group (57th overall)

U Can Finish 5 Miler presented by Florida Hospital
October 18, 2009, Orlando, Fla.

Daniel McCarthy 29:59, 3rd age group (27th overall)
Mark Newman 31:35, 6th age group (45th overall)
Michael Scures 31:41, 2nd age group (46th overall)
Mike Baron 33:06,
1st age group! (66th overall)
April Darrow 36:45, 7th age group (143rd overall)
Sara Van Meter 38:23, 2nd age group (176th overall)

ING Hartford Half-Marathon
October 10, 2009, Hartford, Conn.

Jeremy Davidson 1:20:39, 4th age group (26th overall)

Ocoee Founder's Day 5K
October 10, 2009, Ocoee, Fla.

April Darrow 22:11, 1st overall female!

Greater Maitland 5K
October 3, 2009, Maitland, Fla.

April Darrow 21:08, 1st age group! (20th overall)

Sunnyside Survivor 5K
October 3, 2009, Leesburg, Fla.

Dennis West 23:13, 4th age group (10th overall)

Miracle Miles 15K
September 26, 2009, Orlando, Fla.

Daniel McCarthy 56:54, Masters Champion! (8th overall)
Michael Scures 1:04:21, 2nd age group (38th overall)
Mark Newman 1:06:11, 12th age group (50th overall)
Mike Baron 1:06:47, 3rd age group (53rd overall)
BJ Sellers 1:08:51, 7th age group (67th overall)

South Daytona 5K
September 26, 2009, South Daytona, Fla.

April Darrow 22:05, 1st age group! (21st overall)

Hospice of Volusia/Flagler County 5K
September 20, 2009, Port Orange, Fla.

April Darrow 22:34, 1st age group! (41st overall)

Run to Hear Four Miler
September 19, 2009, Longwood, Fla.

April Darrow 29:31, 2nd age group (17th overall)
Wade Compton 32:20,
1st age group! (30th overall)

Autumn Rock N Run 5K
September 12, 2009, Casselberry, Fla.

Daniel McCarthy 17:51, 2nd age group (20th overall)
Mark Newman 19:56, 8th age group (67th overall)
Mike Baron 20:11, 3rd age group (77th overall)
Jim Masters 20:42, 4th age group (91st overall)
April Darrow 21:43, 4th age group (126th overall)

29th Annual Mike Gibson XC Rally
September 5, 2009, Lake Mary, Fla.

Danny Fritz 19:03, 1st age group! (4th overall)

Celebration of Running 5K
August 15, 2009, Orlando, Fla.

Daniel McCarthy 17:56, 2nd age group (29th overall)
Elliott Strouse 18:40, 5th age group (39th overall)
Michael Scures 19:34, 3rd age group (67th overall)
Mike Baron 20:56,
1st age group! (117th overall)
April Darrow 21:24, 4th age group (134th overall)
Mark Newman 21:39, 19th age group (148th overall)

26th Annual JCC "Beat the Heat" 5K
August 6, 2009, Maitland, Fla.

Jeremy Davidson 17:15, 2nd age group (4th overall)
Daniel McCarthy 17:52,
1st age group! (7th overall)
Elliott Strouse 18:38, 4th age group (15th overall)
Michael Scures 19:12,
1st age group! (23rd overall)

San Francisco Half-Marathon
July 26, 2009, San Francisco, Calif.

Sarah Pegram 1:44:57, 26th age group (434th overall)

32nd Annual Norwalk Summer Series 9-Mile Road Race
July 25, 2009, Norwalk, Conn.

April Darrow 1:08:05, 1st age group! (38th overall)

Run for Africa 5K
July 11, 2009, Winter Springs, Fla.

Daniel McCarthy 18:15, Masters Champion! (2nd overall)

Moriches Community Center 5K
June 20, Moriches, N.Y.

Diana Hampel 20:17, 1st overall female!

Quarry Ponds 10K*
June 14, Granite Bay, Calif.

Jeremy Davidson 36:01, 2nd age group (2nd overall)

* Note: race was advertised as 10K; multiple GPS watches registered 6.0 miles at the finish.

ORC 4th Annual Race into Summer 5K
June 13, Orlando, Fla.

Daniel McCarthy 17:57, 1st age group! (7th overall)
Jim Masters 20:31,
1st age group! (23rd overall)
April Darrow 22:22, 2nd age group (40th overall)

Lake Mary 5K
May 30, Lake Mary, Fla.

Daniel McCarthy 17:45, Masters Champion! (3rd overall)
Elliott Strouse 18:55,
1st age group! (7th overall)
Jim Masters 19:51,
1st age group! (13th overall)
Brett Blackadar 20:27,
1st age group! (18th overall)
Diana Hampel 20:31,
1st age group! (20th overall)
April Darrow 21:50,
1st age group! (39th overall)
Wade Compton 23:48, 4th age group (70th overall)

7th Annual Greater Oviedo 5K
May 23, Oviedo, Fla.

April Darrow 21:58, 1st age group!
Dennis West 24:03,
1st age group!

Jim Payne Blue Ribbon 5K Run for the Kids
May 16, Sanford, Fla.

Craig Dixon 17:35, 1st age group! (4th overall)
Jeremy Davidson 17:59,
1st age group! (5th overall)
Daniel McCarthy 18:17,
1st age group! (7th overall)
Michael Scures 19:29,
1st age group! (16th overall)
Elliott Strouse 19:55, 3rd age group (20th overall)
April Darrow 22:40,
1st age group! (54th overall)
Sarah Pegram 22:47,
1st age group! (56th overall)
Bob Darrow 23:17, 7th age group (69th overall)
Danny Buffet 23:19, 13th age group (71st overall)
Kathleen Buffet 25:31, 7th age group (127th overall)
Martine McCarthy 33:29, 26th age group (399th overall)

I-Drive 5K Run
May 9, Orlando, Fla.

Jim Masters 19:40, 1st age group! (27th overall)

No Boundaries 5K
May 2, Altamonte Springs, Fla.

Daniel McCarthy 17:44, Masters Champion! (2nd overall)
Jim Masters 19:26,
1st age group! (5th overall)
April Darrow 21:11,
1st age group! (10th overall)
Bob Darrow 21:35, 2nd age group (11th overall)


8th Annual Cinco de Mayo 10K
May 2, Fayetteville, N.C.

Jeremy Davidson 38:38, 1st age group! (4th overall)

Flora London Marathon
April 26, London, England

Tara Calderbank 3:49:21, 758th age group (7,656th overall)

Winter Springs 5K
April 25, Winter Springs, Fla.

April Darrow 21:39, 1st age group! (11th overall)

113th Boston Marathon
April 20, Boston, Mass.

Mike Baron 3:22:31, 73rd age group (5,218th overall)

Spirit of the Y 5K
April 18, Lake Mary, Fla.
Roadkillers win Team Division title!

Jeremy Davidson 18:00, 1st overall!
Daniel McCarthy 18:20 Masters Champion! (3rd overall)
Danny Fritz 18:48,
1st age group! (4th overall)
Jim Masters 19:35,
1st age group! (7th overall)
Diana Grainger 20:19,
1st age group! (10th overall)
Bob Darrow 21:20, 4th age group (17th overall)
April Darrow 21:26, 2nd age group (19th overall)
Sarah Pegram 22:17,
1st age group! (26th overall)
Wade Compton 22:32, 2nd age group (28th overall)


Easter Beach Run 4 Mile
April 11, Daytona Beach, Fla.

Chris Batista 23:36, 1st overall!

Cooper River Bridge Run 10K
April 4, Charleston, S.C.

Danny Fritz 39:38, 47th age group (232nd overall)

Run for SPARC 5K
April 4, Ponce Inlet, Fla.

Jeremy Davidson 17:39, 3rd overall!
Jim Masters 19:46
Grand Masters Champion! (12th overall)
April Darrow 21:31,
1st age group! (31st overall)
Daytona Area Grand Prix, W35-39 Age Group Champion!

Wade Compton 22:28, 3rd age group (45th overall)


ING Georgia Marathon
March 29, Atlanta, Ga.

Elliott Strouse 3:36:52, 51st age group (233rd overall)

Pathways to Care 5K
March 28, Longwood, Fla.

Jim Masters 20:01, 1st age group! (2nd overall)

Pathways to Care 10K
March 28, Longwood, Fla.

Brett Blackadar 43:45, 1st age group! (9th overall)
Wade Compton 48:52, 2nd age group (16th overall)


Be a Trailblazer 5K
March 21, Lake Mary, Fla.

Daniel McCarthy 18:08, 1st age group! (4th overall)
Elliott Strouse 18:29, 2nd age group (6th overall)
Diana Grainger 20:29, 1st overall female!
Wade Compton 22:36, 5th age group (25th overall)

Sandpiper 5K
March 21, Ormond Beach, Fla.

April Darrow 21:57, 2nd age group

Gate River Run 15K
March 14, Jacksonville, Fla.

 
Craig Dixon 57:12, 32nd age group (175th overall)
Daniel McCarthy 59:34, 12th age group (229th overall)
Danny Fritz 1:03:25, 73rd age group (368th overall)
Dan Stojic 1:04:57, 17th age group (448th overall)
Martine McCarthy 1:56:14, 742nd age group (10,342nd overall)
 
CNL Bank Winter Park 10K
March 14, Winter Park, Fla.

 
Michael Scures 39:20, 2nd age group (37th overall)
Track Shack Grand Prix M50-54 Age Group Champion!

Mike Baron 42:48, 3rd age group (92nd overall)
April Darrow 47:26 7th age group (232nd overall)
Wade Compton 50:48, 33rd age group (401st overall)

Victoria Park 5K
March 14, DeLand, Fla.

 
Elliott Strouse 19:14, 1st overall!
Jim Masters 20:08 1st age group! (4th overall)

Disney's Princess Half-Marathon
March 8, Lake Buena Vista, Fla.

 
Sarah Pegram 1:52:58, 38th age group (338th overall)

Gasparilla Marathon
March 1, Tampa, Fla.

 
Jeremy Davidson 2:56:12, 3rd age group (11th overall)
Boston Marathon Qualifier!

Sara VanMeter 3:49:43, 62nd age group (292nd overall)
Boston Marathon Qualifier!

Daniel McCarthy 3:49:43 59th age group (294th overall)
 
Gasparilla Half-Marathon
March 1, Tampa, Fla.

 
Jennifer Huebner 2:28:37, 231st age group (2,568th overall)
 
Gasparilla 15K
February 28, Tampa, Fla.
 
Erica Grzenda 1:13:56, 26th age group (621st overall)
 
Our Lady of Lourdes 5K
February 28, Daytona Beach, Fla.

 
April Darrow 21:37, 1st age group! (19th overall)

Five Points of Life Marathon
February 22, Gainesville, Fla.


Daniel McCarthy 3:00:18, 1st age group! (10th overall)
Boston Marathon Qualifier!
 
Five Points of Life Half-Marathon
February 22, Gainesville, Fla.

 
Craig Dixon 1:18:31, 2nd overall
 
House of Hope Run Around the Pines 5K
February 21, Winter Park, Fla.

 
Michael Scures 18:28, 2nd age group (36th overall)

Catch Me if You Can 5K
February 14, Sanford, Fla.

 
April Darrow 21:35, 2nd age group (5th overall)
Mike Baron 22:27, 2nd age group (31st overall)
 
State Farm Melbourne & Beaches Music Marathon
February 8, Melbourne, Fla.

 
Dan Stojic 3:29:31, 2nd age group (27th overall)
Boston Marathon Qualifier!
 
Florida Today 5K
February 8, Melbourne, Fla.

 
Mike Baron 19:55, 1st age group! (5th overall)

Florida Hospital Lady Track Shack 5K
February 7, Winter Park, Fla.

 
April Darrow 21:26, 3rd age group (16th overall)
 
Tallahassee Marathon
February 1, Tallahassee, Fla.

 
Jim Masters 3:29:07, 1st age group! (54th overall)
Boston Marathon Qualifier!
 
Ocala Marathon
February 1, Ocala, Fla.

 
Wade Compton 4:08:31, 2nd age group (33rd overall)
 
ING Miami Marathon
January 25, Miami, Fla.

Bob Darrow 3:34:58, 53rd age group (336th overall)
Shawn Rudd 3:37:39, 19th age group (387th overall)
Boston Marathon Qualifier!

April Darrow 3:43:53, 17th age group (519th overall)
Boston Marathon Qualifier!

ING Miami Half-Marathon
January 25, Miami, Fla.


Danny Fritz 1:26:03, 15th age group (76th overall)

Seasons 52 Park Avenue 5.2K
January 24, Winter Park, Fla.

 
Mike Scures 19:32, 2nd age group (43rd overall)
 
Walt Disney World Marathon
January 11, Lake Buena Vista, Fla.


Mike Baron 3:18:07, 5th age group (275th overall)
Boston Marathon Qualifier! Goofy Challenge Finisher!

Brett Blackadar 3:30:53, 83rd age group (595th overall)
  
Walt Disney World Half-Marathon
January 10, Lake Buena Vista, Fla.

 
Mike Baron 1:47:21, 25th age group (719th overall)